2 Nisan 2024 Salı

Oyhan Hasan Bıldırki10 Haziran 1947 yılında Bağarası'nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın'da okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nü (1971), AÜAÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü (1991) yıllarında bitirdi.

İlk görevine Kastamonu-Cide-Şenpazar'da başlayan yazar, daha sonra birçok okulda idareci ve öğretmen olarak çalıştı. Söke İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü olarak görevliyken, kendi isteğinin dışında önce Bağarası Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğine, sonra Şırnak-İdil İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. Son görevinden vazgeçen Bıldırki, Kuşadası Atatürk İlköğretim Okulu'na kendi isteğiyle gitti. Daha sonra Kuşadası Kaya Aldoğan Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni oldu. Burada çalışırken (1997) emekli oldu. Meslek hayatı boyunc binlerce öğrenci yetiştirdi ve onların gönül ve fikir dünyasında kendine taht kurdu.

Evli ve iki çocuk babası olan yazar, 1962'den bu yana Aydın, Söke ve Kuşadası yerel gazetelerinin yanında, ülkemizin ünlü edebiyat dergilerinde (1969) şiir, hikâye ve eleştirileriyle yer aldı. Ahmet KABAKLI'nın "Türk Edebiyatı Dergisi" hikâyecileri arasında gösterdiği  Bıldırki, ilk ününü Hisar Dergisi'nde yayımlanan eleştiri ve hikâyeleriyle yapmıştır. Hisar"da yayınlanan ilk hikâyesinin "Şeftali Çiçekleri"  olduğunu biliyoruz. Türk Edebiyatı'nda yayınlanan ilk hikâyesi de "Rüyâlar Gerçek Olsa"  adlı hikâyesidir. Sırasıyla diğer edebiyat dergilerinde yayınlanan ilk hikâyelerinin de; "Kaderci", "Suç", "Günleri Öldürmek", "Bir Bıçağın Keskin Ucu", "Ömür Geçintisi", "Babam", "Heves" adlarını taşıdıklarını öğrendik. Bıldırki, bir dergide yayınlanmış olan hikâyesini, yeniden öteki dergilerde yayınlatmayan ender hikâyecilerimizden birisidir.

Çeşitli mahlaslar kullanarak köşe yazıları da yazan Bıldırki, "Resimli Türk Edebiyatı Devirler, İsimler, Yorumlar" adlı ansiklopedinin yazarları arasına katıldı (1973).

"Bir Bıçağın Keskin Ucu" adlı hikâyesiyle "Töre Hikâye Yarışması"nda (1980) üçüncülük ödülü alan yazar, daha sonra 1995 yılında "Kar Üstünde Kan Damlası" adlı hikâyesiyle "Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması" seçiciler kurulu özel ödülünü, 1996 ve 1997 yıllarında da, yıl içinde yayınlanan hikâyelerin değerlendirilmesi sonucunda, üst üste "Aydın Gazeteciler Cemiyeti Hikâye Dalı" birincilik ödüllerini aldı.

Kendisini, başlangıçtan günümüze devam eden Millî Edebiyat Dönemi Hisarcılar Akımı içinde saydığımız Oyhan Hasan Bıldırki'nin ilk biyografisi; "Mart 1969 tarihinden beri dergimizde eleştirmeleri yayınlanan" sözleriyle başlamakta ve şu şekilde bitmektedir: "1963 yılında Aydın gazetelerinde şiir ve hikâye yayınlamaya başlayan Bıldırki, bu gazetelerde sanat sayfaları da düzenledi. Hüraydın gazetesinde "Dönülmez Yol" adlı bir romanı tefrika edildi. Aydın Atatürk Lisesi Radyosu'nda üç yıl kadar "Edebiyat Postası" programını yöneten Bıldırki'nin "Kördüğüm" adlı radyofonik bir oyunu da radyoda yayınlandı. Şiirlerinden bir kısmı "Liseden Sesler" isimli bir antolojide yer aldı. Bursa Eğitim Enstitüsü'nde okuduğu sıralarda, altı ay süre ile, "Bursa'da Zaman" adlı bir edebiyat dergisi çıkardı. Yayınlanmamış birçok hikâye ve şiiri vardır. Başka Hisar, Türk Edebiyatı, Hareket, Adımlar, Bursa'da Zaman, Alkım olmak üzere çok sayıda gazete ve dergide yazıları yayınlanmıştır.

Seyit Kemal Karaalioğlu, "Şair ve hikâyeci" olarak tanımladığı Bıldırki'den, "Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü"  adlı eserinde "Kaderci"den yaptığı şu alıntıyla söze giriyor: "Anadolu'yu sevmek. Acısıyla, sevinciyle Anadolu'yu sevmek. Ne güzel şey, Tanrım! Onlar gibi toprak damlı bir evde oturmak. Onları uykusundan uyandırıp "oh, dünya varmış!" dedirtebilmek... Bilmem, bunu hiç düşündünüz mü?"

Dergâh Yayınları tarafından çıkarılan "Resimli Türk Edebiyatı Ansiklopedisi Devirler, İsimler, Yorumlar"da da yukarıdaki açıklamalara ek olarak; "Türk dili ve edebiyatı ansiklopedisi yazarları arasında yer aldı. Oyun ve roman çalışmaları da olan Bıldırki'nin tarihi olaylar ve menkıbeleri konu alan Koçaklar adlı bir kitabı yayınlanmıştır (1975)."  denilmektedir.

Demek ki Bıldırki, çeşitli eleştiri, şiir ve hikâyelerini, başta Hisar dergisi olmak üzere; Fikir ve Sanatta Hareket, Şafak, Adımlar, Alkım, Bursa'da Zaman, Doğuş Edebiyat, Töre, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Eğitim, Millî Kültür, Gülpınar, Dolunay, Çağrı, Yiğit Efem, İnanç, Tarla, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Beşparmak ve Sarızeybek dergilerinde yayınlatmıştır. Bu dergilerin dışında, son zamanlarda Yenisöke, Söke Ekspres, Medya, Kuşadası Halkın Sesi ve Söke Esnafın Sesi gazetelerinde de çalışmalarını sergilemektedir.

Radyo ve televizyon çalışmaları da bulunan yazarın basılmış eserleri şunlardır:
Liseden Sesler (Şiir-1964), Atatürk Aramızda (Seçilmiş Şiirler-1991) Bütün Fidanlar Sımsıcak (Şiir-1994), Ceylan Gözlüm (Şiir-1997), Dönülmez Yol (Roman-1964), Koçaklar (Millî Hikâyeler-1975), Üçüncü Günün Öğlesi (Hikâyeler-1986), Bir Başka Şafak (Hikâyeler-1988, 1992, 1994), Gün Çarığı Sıkınca (Hikâyeler-1990), Dil Çerezleri (Folklor Araştırmaları-1999), Bulutlar Pusuda (Şiir-2006)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Osman Çeviksoy - Keçi (Hikaye)

“Yıllar önce şeytana uyup bir keçinizi çaldım. Kendi keçimmiş gibi kestim, kızarttım, arkadaşlarımla yedim. Sonra unuttum. Arada bir hatırla...

Çok Okunanlar: