28 Mart 2024 Perşembe

Orhan Seyfi Şirin

 


1 Ocak 1961'de Eskişehir'de doğdu. 1985'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Şairliğinin yanında;  senaryo yazarlığı, televizyon programcılığı ve senaryo yazarlığı ile de tanınır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduğu yıl (1985) ilk şiir kitabı “Yaşanmamış Sonbahar” ı şiir severlere armağan etmiştir. Aynı yıllarda Varlık Film ve TRT’de senaryo yazarlığı yapan Şirin, ‘Cennet Atları’, ‘Berlin Türküleri’, ‘Ata’nın Rüyası’, ‘Bilimkurgucu Çocuk Krallar Dönemi’nin aralarında bulunduğu 30’a yakın roman kaleme almıştır.

Daha sonra “Devler ve Böcekler” adıyla ikinci şiir kitabını okurlarıyla buluşturmuştur. Bu arada çocuk çizgi ve dizi filmlerinin yanı sıra bilim kurgu romanlarına senaryolar yazan Şirin; Uğur Dündar’ın programları başta olmak üzere gerçek hayat kesitleri sunan haber programlarına dramaturgluk da yapmıştır.

Orhan Seyfi Şirin, “Bekleyiş” adlı senaryosuyla, 1987 yılında Türk Eğitim Vakfı (TEV)’ nın “En İyi senaryo Ödülü” nü kazanmıştır. Ayrıca 1996’da Hürriyet Gazetesi TV Yıldızları Yarışması’nda senaryo yazarak katkıda bulunması münasebetiyle ödül almıştır.

Çalışmalarını Ankara ve İstanbul’da sürdüren Şirin’in yazdığı pek çok şiir bestelenerek müzikseverlerle buluşturuldu. Bestelenmiş eserlerini; Songül Karlı, Zeyno, Naide Polat, Seher Dilovan, Arif Nazım, Güler Işık, Kerem Özdemir gibi sanatçılar seslendirmiştir. Bu bestelerden en tanınmışı olan “Omuz Omuza” üç milyondan fazla satmış ve bir çok siyasi parti tarafından seçim şarkısı olarak kullanılmıştır.

Orhan Seyfi Şirin, bazı televizyon kanallarında (TRT, TGRT, Kanal 6 ve Kanal D ) da çalışmış ve çeşitli bölümlerinde idarecilik yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda ve bazı özel dershanelerde “Senaryo” ve “Yaratıcı Yazarlık”  dersleri veren Şirin, bütün bu çalışmalarının bir özeti sayılabilecek “Din Sömürgenleri ve Cuma Eylemlerinin 400 Yıllık tarihi” adlı kitabını, 1999’ da kaleme almıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Osman Çeviksoy - Keçi (Hikaye)

“Yıllar önce şeytana uyup bir keçinizi çaldım. Kendi keçimmiş gibi kestim, kızarttım, arkadaşlarımla yedim. Sonra unuttum. Arada bir hatırla...

Çok Okunanlar: